Szyb Chrobry dawnej Kopalni Anny

UM Pszów  autor: Paweł Adamski

zostanie zrewitalizowany. Powstanie tu żłobek i izba pamięci
 
Urząd Miasta w Pszowie wyłoniło w przetargu wykonawcę inwestycji, obejmującej budowę kompleksu społeczno-gospodarczego przy szybie Chrobry byłej kopalni Anna. Koszt inwestycji wyniesie 34 mln zł.
Projekt przewiduje m.in. adaptację jednego z pokopalnianych budynków na żłobek, lokale dla start-upów i NGO oraz rewitalizację zabytkowego budynku maszynowni szybu Chrobry I projektu Hansa Poelziga z kompleksowym zagospodarowaniem przyległego terenu. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Instal Cymorek z Kiczyc.
Jak informują władze miasta, w budynku zaopatrzenia na parterze powstanie żłobek dla 18 dzieci. Na pierwszym piętrze przewidziano lokale użytkowe na start, z kolei na trzeciej kondygnacji powstanie Centrum Organizacji Pozarządowych wraz z Izbą Pamięci Miasta Pszów i KWK Anna.
Zakończenie prac planowane jest na koniec 2027 roku.
Będzie to kolejna miejska inwestycja na pokopalnianych terenach, po efektownej rewitalizacji budynku biblioteki z wieżą widokową szybu Jan oraz budowie edukacyjnego Parku Ryszard z rowerowym pumptrackiem.
Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych.
W Pszowie wydobyto „monumentalne piękno architektury przemysłowej”
Nie da się ukryć, że budynek maszyny wyciągowej Szybu Chrobry jest perełką architektoniczną. W czasie pierwszej wojny światowej przeprowadzono gruntowną rozbudowę zakładu górniczego w Pszowie, tworząc nowy zespół szybowy Rudolf. Już w 1912 r. rozpoczęto drążenie podwójnego szybu, stosując metodę tubingową. Budynek maszynowni szybu Rudolf to jeden z najbardziej okazałych projektów Hansa Poelziga, wybitnego berlińskiego architekta, z tego okresu. Prace nad nim rozpoczęły się w 1914 r. Maszynownia została ukończona już w 1916 r. Powstały wtedy nowe obiekty towarzyszące, takie jak nadszybie czy też maszynownia (z elektryczną maszyną firmy Siemens-Schuckert). W 1917 r. ukończono prace szybowe, osiągając poziom 350 m. Wydobycie w nowym szybie rozpoczęto 1 czerwca 1917 r.
W 1922 r., po przyłączeniu Pszowa do Polski, szyb Rudolf został przemianowany na szyb Chrobry. W 15 lat po powstaniu zabudowań kopalni Anna pisano, że w Pszowie architekt wydobył „monumentalne piękno architektury przemysłowej”. W 2015 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek został wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego. Z kolei urządzenia znajdujące się w budynku maszyny wyciągowej są w całości wpisane do rejestru zabytków ruchomych.