autor: KAJ
będzie służyło polskiej gospodarne jeszcze przez długie lata
Jak co roku uroczysty przebieg miała akademia barbórkowa Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, która odbyła się 6 grudnia w Gliwicach. Wzięli w niej udział: kadra dydaktyczno-naukowa uczelni, przedstawiciele uczelni krajowych i zagranicznych, nadzór górniczy, studenci oraz zaproszeni goście.
Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz prof. PŚ, przedstawił profil Wydziału. Wspomniał, że przeszedł on w ostatnich latach ogromne zmiany i wciąż kształci specjalistów z dziedziny górnictwa. Wspomniał o innowacjach, w tym badaniach nad wdrażaniem nowoczesnych systemów automatyki, zwiększających efektywność i bezpieczeństwo eksploatacji złóż, ochronie środowiska i działaniach mających na celu opracowywanie nowych metod monitorowania i zapobiegania zagrożeniom w środowisku górniczym. Wskazał też na prace naukowe obejmujące innowacyjne techniki wydobycia surowców zwiększające efektywność i redukujące koszty operacyjne.
Naszym priorytetem jest przygotowanie studentów do wyzwań współczesnego rynku pracy – podsumował.
Głos zabrał także prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na szeroką współpracę Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej z przemysłem.
Potrzebujemy nowoczesnego spojrzenia na górnictwo, innowacji, informatyzacji i przede wszystkim wszechstronnie wykształconych kadr – podkreślił prof. Marek Pawełczyk.
Wskazał, że energetyka przechodzi obecnie transformację, ale górnictwo węglowe będzie służyło polskiej gospodarne jeszcze przez długie lata, dopóki nie pojawią się nowe źródła energii.
Przypomniał, że górnictwo nie kończy się na węglu, ponieważ jest wiele innych surowców, niezbędnych w transformacji energetycznej i w gospodarce. Górnictwo jest więc niezbędne, ale też konieczne jest wsparcie rządu dla tej gałęzi gospodarki.
O roli górnictwa we współczesnym świecie mówił również prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.
Górnictwo na świecie przeżywa szczególny okres rozwoju. Jest jedną z najbardziej przyszłościowych branż. Nie ma gospodarki bez mądrej eksploatacji surowców. To one stanowią podstawę cywilizacji – podkreślił.
Z kolei prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zwróciła uwagę na umowę społeczną, która stanowi, że do 2049 r. wszystkie kopalnie powinny być zamknięte. Tymczasem energię w dalszym ciągu w przeważającej mierze czerpiemy z węgla.
To pokazuje, że ten węgiel cały czas jest nam niezbędny. Jest kwestia jego racjonalnego wydobywania i wykorzystania. Wierzę w mądrość pracowników Politechniki Śląskiej, mądrość Ślązaków i Zagłębiaków – podkreśliła rektor.
Głos zabrał także dr inż. Adam Rozmus, wiceprezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej,
Zbyt łatwo rozstajemy się z górnictwem węglowym. Nie możemy tak postępować, ponieważ niszczymy coś, co zostało przez naszych poprzedników z wielkim wysiłkiem zbudowane. Nie dość, że oddajemy, to jeszcze niszczymy złoże, a na to wcale zgody być nie powinno – podkreślił.
- Mamy świetnych naukowców i wybitnych specjalistów. Musimy wprowadzać nowoczesne metody zarządzania, nie po to, żeby wyeliminować w ogóle ludzi z dołu, bo tego nie da się zrobić, ale ograniczyć ich obecność tam, gdzie jest to najbardziej niebezpieczne. Ponadto powinniśmy kształcić kadry jak najlepiej, ponieważ górnictwo to bardzo specyficzna dziedzina gospodarki i wymaga dobrze przygotowanych specjalistów. Takim miejscem kształcenia z pewnością są: Politechnika Śląska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza – zaakcentował dr inż. Adam Rozmus.
Odczytano także barbórkowe życzenia minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która pogratulowała pomysłodawcom i organizatorom Ogólnopolskiego Spotkania Barbórkowego Gwarków.
„..to znakomita okazja do zgromadzenia w jednym miejscu przedstawicieli sektora górniczego, uczelni, świata nauki i przemysłu. To święto, które integruje środowiska, przypomina o znaczeniu i współpracy w obliczu wyzwań, jakie niesie transformacja energetyczna i przemiany gospodarcze” – podkreśliła w swym liście minister przemysłu.
Po zakończeniu części oficjalnej wręczono odznaczenia, medale, szpady i awanse na stopie górnicze. Odbyła się także ceremonia skoku przez skórę, czyli przyjęcia młodych Fuchsów do górniczego stanu.
Patronat nad Akademią objęli: Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Celina M. Olszak oraz rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.