Polska Agencja Prasowa
projekt METH2GEN - produkcji wodoru z metanu
Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła projekt badawczo-rozwojowy METH2GEN, którego celem jest jednoczesne ograniczenie zagrożenia metanowego w kopalniach i przekształcenie odpadowego metanu w wodór - podała w środę spółka.
Budżet całego projektu, który wspierają koordynowane przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych środki Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS) wynosi 25,6 mln euro, z czego po stronie JSW - ponad 20 mln euro.
Jak przekazał w środę Tomasz Siemieniec z biura prasowego JSW, projekt METH2GEN zakłada wdrożenie nowoczesnej metody odmetanowania górotworu z użyciem wierceń kierunkowych, znacząco zwiększających efektywność ujmowania metanu w kopalniach, w tym m.in. w kopalni Budryk.
Dzięki temu możliwe ma być osiągnięcie efektywności odmetanowania ścian eksploatacyjnych na poziomie ok. 70 proc. (obecnie całościowo systemami odmetanowania w JSW ujmowanych jest ok. 35-40 proc. metanu wydzielającego się wraz z postępami wydobycia). To z kolei przełoży się na większe bezpieczeństwo, redukcję kosztów i ograniczenie emisji metanu do atmosfery.
Drugi filar projektu METH2GEN to budowa instalacji do produkcji wodoru z nadmiarowego metanu, który obecnie jest spalany lub wypuszczany do atmosfery. W technologii SMR (Steam Methane Reforming) metan ma być przekształcany w wodór, a powstający przy tym dwutlenek węgla ma być wychwytywany i wykorzystywany w profilaktyce przeciwpożarowej.
- To rozwiązanie przełomowe, bo pozwoli na 100-procentowe wykorzystanie metanu ujmowanego w stacjach odmetanowania, co ma ogromne znaczenie w kontekście unijnych regulacji metanowych - podkreślił dyrektor biura odmetanowania i gospodarki metanem JSW Artur Badylak.
Wodór produkowany w ten sposób ma być znacznie tańszy niż wodór wytwarzany w drodze elektrolizy, a zapotrzebowanie na ten gaz rośnie w związku z rozwojem technologii dekarbonizacji w Polsce i na świecie.
JSW prowadzi obecnie procedury zakupu specjalistycznych wiertnic kierunkowych i wykonuje odwierty w celu wyznaczenia lokalizacji wykonania wierceń kierunkowych. Równolegle trwają prace badawcze pod kątem wyznaczenia miejsca, w którym powstanie instalacja do produkcji wodoru.
Projekt METH2GEN jest jednym z czterech dużych projektów współfinansowanych przez UE, jakie obecnie realizuje biuro odmetanowania i gospodarki metanem JSW. Łączny budżet tych inicjatyw to ponad 63,8 mln euro.
Projekt REM, rozpoczęty 1 stycznia 2023 r., dotyczy równoległego układu odmetanowania w kopalni Pniówek. Chodzi o pozyskanie i gospodarcze zagospodarowanie metanu wydzielającego się w partiach kopalni, w których już zakończono wydobycie (niezależnie od odmetanowania bieżącego).