Polska Agencja Prasowa
Woj. Śląskiego. Kiedy start
Nowelizacja ustawy o Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego (FTWS) ma doprowadzić do uruchomienia jego merytorycznej działalności, po półtorarocznym opóźnieniu, wynikającym m.in. z nieprecyzyjnych zapisów ustawy - wskazano w uzasadnienia projektu umieszczonego w środę na stronie RCL.
“Oczekiwanym efektem wejścia w życie projektowanych regulacji będzie przyjęta Strategia Funduszu, na podstawie której będzie możliwe opracowanie programów wsparcia oraz programu okołogórniczego, w tym wyłonienie nowych projektów inwestycyjnych“ - sprecyzowano w uzasadnieniu projektu przygotowanego przez resort przemysłu, opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Zadaniem spółki FTWS, przewidzianej przez umowę społeczną ws. górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. i ustawę ze stycznia 2023 r., ma być prowadzenie prorozwojowych inwestycji w województwie śląskim. Tworzone tak miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą wskutek likwidacji kopalń. Nadzór nad FTWS Ministerstwo Przemysłu objęło w marcu zeszłego roku (wcześniej pełniła go KRPM).
W ostatnich miesiącach MP sygnalizowało potrzebę nowelizacji ustawy o FTWS, aby ułatwić jej działania zarządcze i operacyjne, w tym uproszczenie procesu przygotowania i realizacji strategii i wskazanie terminów realizacji działań. Przygotowana przez resort nowelizacja ma realizować te postulaty.
Zgodnie z projektem i jego uzasadnieniem istotą zmian ma być: doprecyzowanie niejasnych i nieprecyzyjnych regulacji, w tym w zakresie celu działania FTWS, doprecyzowanie trybu przyjmowania, konsultacji, opiniowania i uzgadniania strategii FTWS, a także doprecyzowanie przepisów dotyczących programów wsparcia oraz programu okołogórniczego.
W uzasadnieniu wyjaśniono m.in., że obecne przepisy ustawy nie pozwalają Funduszowi na działanie zgodne z praktyką biznesową. Skutkiem jest konieczność realizacji działań od podstaw (przygotowania strategii spółki i poddania jej pod konsultacje społeczne), co już spowodowało opóźnienie w rozpoczęciu działalności merytorycznej FTWS o około półtora roku.
“Głównym celem wprowadzenia proponowanych zmian do ustawy jest umożliwienie rozpoczęcia działalności merytorycznej Funduszu. Podstawowym założeniem projektowanych zmian jest doprecyzowanie procesu przygotowania i realizacji Strategii, wskazanie konkretnych terminów realizacji działań, zobowiązanie do przygotowania programów wsparcia na podstawie klarownych i transparentnych zasad“ - wskazano w uzasadnieniu.
Dodano, że proponowane zmiany - wzorowane na systemie wydatkowania środków publicznych w Polsce - mają pozwolić na zwiększenie transparentności i rzetelności wydatkowania środków FTWS.
Obecna ustawa zawęża wsparcie FTWS do przedsiębiorców, tymczasem - jak oceniono w uzasadnieniu projektu - konieczne jest prowadzenie procesów transformacji z udziałem szerszego grona interesariuszy, zwłaszcza odpowiedzialnych za edukację, naukę czy samorządy. Dzięki temu będzie można realizować projekty, które przyspieszą i udrożnią powstawanie nowych miejsc pracy w miejsce wygaszanych.
W ocenie resortu przemysłu zwiększenie grona interesariuszy pozwoli na realizację projektów partnerskich zwłaszcza w obszarze nowych technologii, jak wychwytywanie CO2 czy wykorzystanie metanu, co jest istotnym elementem umowy społecznej.