22 grudnia odbyła się Wigilia Związku Drużyn ZHP w Pleszewie im. Antoniego Rymarczyka. W części artystycznej zaprezentowały się 16 Drużyna Harcerska im. Ludwika Zawiei, 12 Drużyna Harcerska im. Zawiszaków, i 13 Drużyna Starszoharcerska im.70 Pułku Piechoty.
Zdjęcia w galerii
15 grudnia pleszewscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów w Katedrze św. Marcina w miejscowości Spiskie Podhradie. . Tym samym rozpoczęła się sztafeta Światła, które przed Wigilią trafi do instytucji i szkół w Pleszewie, a w niedzielę podczas mszy świętych – również do mieszkańców miasta.
W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Kochaj czynem”, które zachęca do wyrażania miłości poprzez konkretne działania – od codziennych gestów życzliwości, aż po pomoc w sytuacjach kryzysowych. To wezwanie do aktywnej troski, solidarności i służby drugiemu człowiekowi, inspirujące do budowania świata opartego na wsparciu i zrozumieniu. Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło w 2024 roku swoją podróż w Christkindl w Górnej Austrii – partnerskim mieście Betlejem, ponieważ bezpośrednie przywiezienie płomienia z Groty Narodzenia Jezusa było niemożliwe. Austriaccy skauci przechowywali płomień zapalony w 2023 roku przez cały rok, aby mógł wyruszyć w dalszą drogę i dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie.
Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku, a w Polsce jest organizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego od 1991 roku. ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów, naprzemiennie na Słowacji lub w Polsce, a następnie przekazuje je dalej na Litwę, Ukrainę, do Niemiec oraz Szwecji.
Niech tegoroczne hasło – „Kochaj czynem” – stanie się inspiracją do działań, które wypełnią nadchodzące Święta miłością, życzliwością i wzajemnym wsparciem.
Zdjęcia: nieznani
Zdjęcia w galerii
Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Nie zaskoczyło to pleszewian, którzy tylko czekali na sygnał. Do stolicy Wielkopolski wyruszyła z Pleszewa 80-osobowa kompania. W Poznaniu z dworca ruszyli ku Kaponierze, by bronić dostępu do centrum miasta niemieckim grenadierom.
Jak co roku, uczczono ich pamięć na pleszewskim Rynku. Pod pomnikiem “Pleszewskiego Powstańca” zebrali się mieszkańcy, delegacje, poczty sztandarowe oraz kompania honorowa 16. batalionu remontu lotnisk w Jarocinie. oraz gen. dywizji Sławomir Owczarek, gen. brygady Grzegorz Potrzuski, poseł Andrzej Grzyb. Z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie, a patriotyczne utwory zaśpiewał Gwidon Waliszewski z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.
Uroczystość ubogaciło wojsko, które trzymało wartę honorową przy pomniku oraz uczciło pamięć poległych salwą. Odczytano również Apel Pamięci. Na zakończenie oficjalnej części delegacje złożyły kwiaty oraz znicze, by oddać hołd uczestnikom powstania. Po wszystkim ratusz zapłonął biało-czerwonymi światłami. Wcześniej delegacje złożyły kwiaty na cmentarzu przy ul. Kaliskiej pod pomnikiem „Bohaterom z Powstania 1918-1919”.
Zdjęcia : Piotr Fehler
Zdjęcia w galerii