autor: JM
odchodzi od węgla. Co w zamian
W czwartek, 7 listopada, w Urzędzie Miasta w Rybniku, odbyło się spotkanie przedstawicieli Grupy PGE, miasta Rybnika i spółki PGNiG TERMIKA w ramach zespołu pracującego nad zapewnieniem ciągłości dostaw energii i ciepła dla odbiorców zasilanych obecnie z rybnickiej elektrowni. Głównym wnioskiem płynącym z prac zespołu jest brak ryzyka przerwania dostaw energii i ciepła dla mieszkańców – poinformowali przedstawiciele rybnickiego magistratu.
W spotkaniu wzięli udział: Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, Maciej Górski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Jan Michalski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE GiEK oraz Michał Olszewski, wiceprezes zarządu PGNiG TERMIKA.
PGE cały czas inwestuje w projekty energetyczne, które są ważne dla przyszłości Rybnika i jego mieszkańców. Już teraz budujemy największy i najsprawniejszy blok gazowo-parowy w Polsce, którego budżet wynosi ok. 3,7 mld PLN. Dzięki temu tworzymy nowe miejsca pracy i zabezpieczamy dostawy energii elektrycznej do ok. 2 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Na tym nie poprzestajemy, ponieważ priorytetem dla nas jest również zagwarantowanie mieszkańcom Rybnika bezpiecznych i nieprzerwanych dostaw ciepła po akceptowanej cenie. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami – Urzędem Miasta i PGNiG TERMIKA - powołaliśmy zespół, który opracowuje rozwiązania dotyczące dostaw ciepła w okresie przejściowym po wyłączeniu bloków węglowych, a docelowo budowę nowego źródła jego wytwarzania - mówi Maciej Górski, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Bardzo ważne jest dla nas to, że wspólnie w dialogu z Panem Prezydentem, możemy pracować nad rozwiązaniami, które zagwarantują mieszkańcom komfort i poczucie stabilności na kolejne lata – dodał Maciej Górski.
Nowa elektrownia gazowa, budowana za ponad 4 miliardy złotych, to ogromna szansa dla przyszłości naszego miasta i całego regionu. Liczę, że w ramach rozmów na poziomie ministerialnym i z zarządem PGE uwzględnione zostaną także potrzeby społeczne mieszkańców – tak, jak to miało miejsce w poprzednich latach, gdy sektor energetyczny zatrudniał nawet 1800 osób, a zmiany zachodziły z poszanowaniem pracowników. Wierzę, że ta współpraca pomoże nam właśnie stworzyć stabilne i bezpieczne środowisko dla rybniczan – powiedział Piotr Kuczera, Prezydent Rybnika.
- Jako Grupa PGNiG TERMIKA od lat dostarczamy ciepło mieszkańcom i przedsiębiorcom na terenie Rybnika. Chcemy dalej rozwijać swoją działalność w mieście. Dlatego, wspólnie z władzami miasta i Grupą PGE, przygotujemy nowy plan zaopatrzenia w ciepło również dla mieszkańców osiedla Energetyk i innych klientów obsługiwanych dotychczas przez PGE. Już dzisiaj można jasno powiedzieć, że wszyscy mieszkańcy będą mieli zapewnioną ciągłość dostaw ciepła a planowane inwestycje dla Rybnika będą spełniały wszelkie normy środowiskowe - powiedział Michał Olszewski, wiceprezes zarządu PGNiG TERMIKA (Grupa ORLEN).
Uczestnicy spotkania omówili stan formalnoprawny działalności ciepłowniczej i dystrybucyjnej prowadzonej przez Elektrownię Rybnik, zakres i wolumen dostaw ciepła systemowego dla dzielnicy Rybnicka Kuźnia oraz pozostałych odbiorców, a także istniejące uwarunkowania techniczne pracy obecnego systemu ciepłowniczego.
Plan działań realizowany wspólne z samorządem ma na celu zapewnienie wszystkim odbiorcom w Rybniku, zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom, nieprzerwanych dostaw ciepła po wyłączeniu z eksploatacji starych bloków węglowych Elektrowni Rybnik. Powołany zespół przeanalizuje wszystkie możliwe warianty i wybierze najkorzystniejszy dla odbiorców końcowych. W okresie przejściowym, czyli do momentu wybudowania docelowego rozwiązania, ciepło będzie dostarczane z dwóch wytwornic pary, które zostały oddane do eksploatacji w 2024 roku.
Jak wskazują przedstawiciele branży energetycznej, wyłączenie bloków węglowych w Elektrowni Rybnik w żaden sposób nie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wszyscy dotychczasowi odbiorcy energii elektrycznej będą mieli zabezpieczone dostawy, gdyż Grupa PGE nie planuje wyłączać żadnej z wewnętrznych rozdzielni energii elektrycznej należących do istniejącej Elektrowni Rybnik, dzięki którym energia elektryczna trafia bezpośrednio do odbiorców lokalnych. Co więcej, w Rybniku PGE buduje nową elektrownię gazową o mocy 882 MW, której uruchomienie jest planowane na koniec 2026 roku. Budowa idzie zgodnie z założonym harmonogramem, a niektóre kamienie milowe związane z pracami budowlanymi zostały zakończone znacznie przed wymaganym terminem.
W ostatnim czasie spółka Rybnik 2050 oraz GAZ-SYSTEM podpisały umowę na przyłączenie bloku gazowo-parowego w Rybniku do gazowej sieci przesyłowej. Realizacja przyłączenia obejmuje budowę gazociągu przyłączeniowego oraz budowę stacji gazowej. Planowany termin podania gazu to drugi kwartał 2026 roku. Grupa PGE nie wyklucza realizacji także innych inwestycji na terenie Rybnika.
Zespół zaplanował kolejne spotkanie, na którym przedstawione zostaną propozycje konkretnych rozwiązań technologicznych umożliwiających zachowanie ciągłości dostaw ciepła oraz wypracowanie nowego, docelowego źródła zasilania dla dzielnicy.