Eksperci o kopalniach

Opracowała: MOKR

surowcach i… brudnej energii węglowej
 Szkoła Górnictwa Odkrywkowego 2024 po raz kolejny zagościła w Wiśle. To już XI edycja jednego z najważniejszych wydarzeń dla branży górnictwa odkrywkowego. W konferencji udział wzięło ponad 375 uczestników z ponad 150 firm i instytucji. Dyskutowano o najważniejszych tematach związanych z górnictwem w Polsce i na świecie.
Podczas uroczystego otwarcia XI edycji Szkoły Górnictwa Odkrywkowego przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. Zbigniew Kasztelewicz przedstawił referat „Stan rozwoju górnictwa odkrywkowego w Polsce”, w którym omówił obecną sytuację branży oraz panujące trendy, które dotyczą kilku tysięcy przedsiębiorstw eksploatujących około 40 różnych kopalin.
Sytuacja na rynku surowców w Polsce dotyczy również wielu firm zaplecza projektowo-technicznego, naukowego i badawczego. Szczególną uwagę zwrócono na niepewność czasów i ryzyka wpływające na wyhamowanie dalszego rozwoju branży. Należą do nich głównie: ambitne cele Unii Europejskiej redukcji emisji CO2, które w oczywisty sposób dotykają sektor elektroenergetyczny, ciepłowniczy oraz wiele branż energochłonnych jak produkcja stali, cementu i szeregu innych produktów surowcowych. Na politykę niskoemisyjną nakładają się problemy wojny na Ukrainie i związane z nią wahania zapotrzebowania na surowce, które ostatecznie przekładają się na kondycję finansową firm górniczych i okołogórniczych - czytamy w komunikacie prasowym.
Ekspert podkreślał, że trudna sytuacja na rynku surowców zmusza przedsiębiorstwa do strategicznych zmian. Postuluje się za zmianami ewolucyjnymi, a nie rewolucyjnymi, szczególnie jeśli chodzi o harmonogram realizowanej obecnie transformacji energetycznej.
Polska gospodarka ma historyczne oparcie w węglu i nie można z dnia na dzień przejść na inne nośniki energii elektrycznej. Okres zimowy w 2021 r. pokazał w Polsce i Europie wszystkim przeciwnikom energetyki konwencjonalnej opartej na węglu, jak bardzo niestabilne mogą być dostawy energii elektrycznej oparte tylko na źródłach odnawialnych. W całej Europie nie wiało – wiatraki stały, a panele fotowoltaiczne były przykryte śniegiem. Sytuację tą uratowała niechciana w Europie „brudna energia węglowa”. Gdyby nie ona, mieszkańcy Polski mogliby spędzać długie zimowe popołudnia w ciemności i chłodzie - można przeczytać w materiale prasowym.
Tradycją Szkoły jest wręczenie pamiątkowych tablic oraz nadanie wybranym uczestnikom, tytułu: „Przyjaciel Górnictwa Odkrywkowego”. W tym roku wręczono 17 wyróżnień osobom, które miały istotny wkład i znacząco przyczyniły się do pracy na rzecz rozwoju górnictwa odkrywkowego w Polsce.
Najbardziej prestiżowym wyróżnieniem jest wręczenie okolicznościowej pamiątki z Galicji z Królewskiego Miasta Kraków - Lajkonika SGO, który stał się wizytówką i znakiem rozpoznawczym konferencji. W tym roku zaszczytne wyróżnienie otrzymali: prof. Bronisław Barchański z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Józef Dubiński, wiceprezes Oddziału PAN w Katowicach, Herbert Leopold Gabryś z Firmy H.L.G. Doradztwo Barbara Wrona-Wojdała Herbert Gabryś S.C. dr Jerzy Markowski, wiceprezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Katowicach oraz Piotr Wojtacha, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
W trakcie trzech dni panelowych wygłoszono ponad 80 prezentacji, poruszających różnorodne aspekty i zagadnienia odkrywkowej działalności górniczej począwszy od zagadnień prawnych i administracyjnych, ochrony środowiska, technik i technologii eksploatacji, przeróbki kopalin, techniki strzałowej, budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń, aż po likwidację zakładów górniczych i rekultywację terenów poeksploatacyjnych.
Organizatorem Szkoły Górnictwa Odkrywkowego jest Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy, Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przy współudziale: Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, Sekcji Technologii Górniczych Komitetu Górnictwa PAN, Głównej Komisji Górnictwa Skalnego ZG SITG, Stowarzyszenia Polskich Inżynierów Strzałowych oraz Fundacji „Nauka i Tradycje Górnicze”.