Tydzień Katowic

autor: MOKR

 Europejskiego Miasta Nauki 2024
 Katowice, Europejskie Miasto Nauki 2024, 11 września obchodzą 159. urodziny. Dlatego też 36. z 50. tygodni obchodów Europejskiego Miasta Nauki jest poświęcony właśnie Katowicom. Podczas Tygodnia Katowic będziemy przyglądać się nauce m.in. w życiu codziennym, w sporcie, na drodze czy w przyrodzie.
- Tegoroczne urodziny Katowic mają charakter szczególny, ponieważ obchodzimy je jako Europejskie Miasto Nauki 2024. Tydzień Katowic, organizowany w związku z tym tytułem będzie wypełniony różnorodnymi atrakcjami dzięki czemu każdy, niezależnie od wieku czy zainteresowań, znajdzie coś dla siebie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Zapraszam wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału w wydarzeniach związanych z nadchodzącym Tygodniem Katowic – zachęca.
Tydzień Katowic jest 36. Tygodniem w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 i będzie prawdziwym świętem miasta. Mieszkanki oraz mieszkańcy stolicy województwa śląskiego oraz goście odwiedzający w tym czasie Katowice mają okazję uczestniczyć w różnorodnych atrakcjach. W programie są m.in. konferencje z wybitnymi naukowcami, sesje naukowe oraz odwiedziny ciekawych, a może nie wszystkim znanych miejsc w mieście jak np. Muzeum Organów, czy maszyna parowa w Szybie Bartosz Muzeum Śląskiego. Do tego wycieczka rowerowa po lasach: Panewnickich i Załęskim, projekcje filmów o Katowicach z zasobów Polskiej Kroniki Filmowej, plener malarski czy warsztaty miejskie. Te wydarzenia przedstawią Katowice jako miejsce pełne naukowego potencjału.
- Tydzień Katowic będzie pełny konferencji i spotkań z wybitnymi ludźmi. Jego inauguracją będzie Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców w Świecie – „TOP 2%”. Jednak nie tylko na nauce, choć będzie ona motywem przewodnim, skupimy się w tym tygodniu. Będzie też wiele innych wydarzeń, które na pewno zainteresują każdego – mówi prof. Grzegorz Wojnar, z Politechniki Śląskiej, kurator Tygodnia Katowic.
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej to miano nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga.