Pracownicy największej spółki

autor: Maciej Dorosiński

 węglowej mierzą się z testami z zakresu bhp
 Konkurs „Pracuję bezpiecznie” to już stała pozycja w kalendarzu wydarzeń Polskiej Grupy Górniczej. Właśnie trwa jego 21. edycja. Pierwszy etap zmagań z zakresu wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy to eliminacje internetowe. W tym roku przystąpiło do nich już blisko 1500 osób.
Warto dodać, że liczba ta wciąż rośnie, tym bardziej że jest o co walczyć. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 12 tys. zł, drugiego – 8,5 tys. zł, a trzeciego – 6,5 tys. zł. W minionym roku w konkursie triumfował Tomasz Oboński, sztygar zmianowy oddziału przodkowego GRP-W1 z ruchu Wujek kopalni Murcki-Staszic.
Eliminacje wystartowały 1 kwietnia i są prowadzone za pośrednictwem platformy Portal Pracownika. Potrwają do końca września. Zainteresowani mogą w Portalu Pracownika mierzyć się z testami przygotowującymi. Można do nich podchodzić wielokrotnie, ale tylko raz w miesiącu można rozwiązać test konkursowy, którego wynik jest uwzględniany w klasyfikacji. Baza pytań jest spora i obecnie liczy około 1200 pozycji. Dobry wynik na tym etapie to szansa na udział w półfinale i finale, które odbędą się jesienią. Pierwszych dwóch najbardziej aktywnych uczestników dostało się już do półfinału.
Nowością w tym roku jest to, że w czasie eliminacji internetowych zawodnicy w pewnym stopniu mogą decydować o tematyce pytań, które będą uwzględniane w zadaniach konkursowych. Chodzi o to, aby pracownik mógł lepiej zapoznać się z tematyką przepisów bhp, które dotyczą jego stanowiska pracy, a z drugiej strony, aby uczestnik konkursu miał dostęp do całej bazy pytań, spośród których tworzone są pytania na półfinał i finał konkursu.
 Pierwsi zawodnicy zameldowali się na platformie 1 kwietnia kilka minut po północy. Taka aktywność nas bardzo cieszy. Obecnie mamy zarejestrowanych w konkursie 1457 pracowników. Mamy już lidera, który ma komplet punktów w testach miesięcznych, oraz rekordzistę w zakresie liczby rozwiązanych testów przygotowujących. Do tej pory na jego koncie jest 2637 testów, co daje nam liczbę ponad 79 tys. pytań, na które odpowiedział – wylicza Grzegorz Ochman, dyrektor Biura BHP PGG i pomysłodawca konkursu „Pracuję bezpiecznie”.
Do tej pory w całym konkursie zadano już ponad milion pytań. Próg ten przekroczono wcześniej niż w czasie ubiegłorocznej edycji.
Zauważyliśmy wzrost aktywności ze strony uczestników konkursu. Według naszych wyliczeń nad testami spędzili w sumie ok. 5 tys. godzin. Najwięcej testów jest rozwiązywanych na urządzeniach mobilnych, czyli na smartfonach i tabletach. Takie urządzenia odpowiadają za 63 proc. aktywności. Pozostała część to komputery. Przewaga urządzeń mobilnych to trend, który utrzymuje się już od lat – dodaje dyrektor Ochman.
Do tej pory najbardziej zaangażowani w konkurs są pracownicy ruchu Jankowice kopalni ROW. Do połowy czerwca w eliminacjach wzięły udział 423 osoby z zakładu zlokalizowanego w Rybniku. Drugie miejsce w tej kategorii ma Mysłowice-Wesoła (190 pracowników), a trzecie – ruch Rydułtowy kopalni ROW (105 pracowników). Załoga z Wesołej – można wręcz powiedzieć, że już tradycyjnie – jest liderem w kategorii liczby zdobytych punktów. Dzięki temu mysłowicka kopalnia będzie mogła do fazy półfinałowej wystawić aż sześciu pracowników.
Konkursem objęte są wszystkie oddziały Polskiej Grupy Górniczej oprócz pracowników działów bhp, pracowników centrali, dozoru wyższego i osób z kierownictwa oraz zwycięzców poprzednich edycji. Do półfinału może dostać się 60 osób, z których 10 najlepszych do ścisłego finału. Zgodnie z założeniem finał zawsze organizuje ta kopalnia, z której pochodzi ubiegłoroczny zwycięzca. W tym roku będzie to kopalnia Staszic-Wujek, której pracownik Tomasz Oboński wygrał w 2023 r. jubileuszową edycję konkursu.